jesion

Jak dbać o drewnianą podłogę

 6 maja 2016

 

Aby jak najdłużej cieszyć się piękną, drewnianą podłogą, która zachowała swoje pierwotne właściwości, należy przede wszystkim zapewnić jej odpowiednie warunki otoczenia oraz konserwować ją przy użyciu specjalnych, przeznaczonych do tego preparatów. Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek jak dbać o drewnianą podłogę.

 

Odpowiednie warunki

Drewno jako produkt naturalny i higroskopijny reaguje na zmieniające się warunki otoczenia. Gdy wilgotność powietrza rośnie drewno pobiera parę wodną z powietrza i rozszerza się, gdy wilgotność powietrza maleje drewno kurczy się (co prowadzi do powstawania szczelin pomiędzy klepkami). Aby tego uniknąć należy (najlepiej za pomocą nawilżacza powietrza) zapewnić stałą względną wilgotność powietrza około 50% i temperaturę powietrza 18-21 stopni Celsjusza. Poza dobrym oddziaływaniem na parkiet ma to jeszcze jedną zaletę – poprawia higienę powietrza. Szczególnie trudnym okresem jest okres zimowy, gdy wilgotność w pomieszczeniach znacznie spada, problem spotyka się też często w pomieszczeniach klimatyzowanych.

 

Zabezpieczenie przed uszkodzeniami

Kolejnym sposobem przedłużenia świetności naszej podłogi jest zminimalizowanie uszkodzeń mechanicznych. Piasek z butów, przesuwanie mebli, mogą zostawiać rysy, ścierać i matowić podłogę, dlatego należy stosować maty i wycieraczki przed wejściem, a nogi mebli koniecznie podkleić filcem. Opony wózków i rowerów mogą zostawiać trudne do usunięcia czarne ślady.

 

Prawidłowa pielęgnacja

Ostatnim etapem jest odpowiednia i regularna pielęgnacja drewnianej podłogi, która różni się w zależności od wykończenia (lakier lub olej). Przed przystąpieniem do mycia, zawsze trzeba dokładnie odkurzyć podłogę, należy też pamiętać, że przy czyszczeniu podłóg drewnianych trzeba ograniczyć ilość wody do minimum, dlatego do mycia należy użyć dobrze wyciśniętego mopa/szmatki. Stosowany preparat czyszczący musi być odpowiedni do rodzaju wykończenia podłogi. Raz do roku zalecamy użycie środków impregnujących (do lakieru lub wosku), preparaty te trzeba nałożyć na uprzednio odkurzoną i umytą podłogę. Aby uzyskać jak najlepsze efekty konserwacji podłogi, należy stosować jedynie preparaty wysokiej jakości i przeznaczone do tego celu, odradzamy stosowanie środków „uniwersalnych”.

W razie pytań zachęcamy do skontaktowania się z nami, chętnie pomożemy i doradzimy.

 

sklep-14sklep-17sklep-15