teak olej

Drewno w łazience

 23 maja 2016

Drewno to materiał, który dodaje pomieszczeniu elegancji,  oryginalności i dobrze komponuje się z innymi materiałami wykończeniowymi, zastosowane na podłodze lub ścianach w łazience wygląda efektownie i ociepla wnętrze. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, które można z powodzeniem stosować, pod warunkiem, że dobrze wybierzemy gatunek, którego chcemy użyć.

Drewno jest naturalnym materiałem higroskopijnym, który reaguje na zmiany wilgotności powietrza, gdy wilgotność powietrza rośnie – drewno rozszerza się, gdy wilgotność maleje – drewno się kurczy. W łazience panują trudne warunki – zmiany temperatur, duża wilgotność, duża ilość używanych środków chemicznych, w takich pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się egzotyczne, oleiste gatunki drewna. Najbardziej stabilnymi gatunkami odpowiednimi do takich zastosowań są teak i lapacho. Duża zawartość naturalnych olejków, sprawia, że są bardzo odporne na wilgoć i zagrzybienie, mają niski współczynnik skurczu, gatunki te cechuje też duża twardość. Najlepiej użyć drewna litego o małych elementach, małe elementy mniej „pracują” – występuje najmniejszy skurcz na szerokości (skurcz wzdłużny nie jest brany pod uwagę). Jeśli zdecydujemy się na położenie większych elementów, należy użyć odpowiedniej elastycznej spoiny.

Drewno egzotyczne występuje w szerokiej i oryginalnej gamie kolorystycznej, posiada też bogate, różnorodne usłojenie. Należy pamiętać, że teak pod wpływem działania promieni słonecznych z czasem ciemnieje, dlatego należy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację i ochronę przed promieniami UV. Należy również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi (najlepiej olejowanie) oraz o regularnej pielęgnacji olejami konserwującymi.

Oczywiście można również sięgnąć po krajowe gatunki (koniecznie twarde – np. dąb, jesion) i odpowiednio je zabezpieczyć. Jednak mają one mniejszą odporność na wilgoć oraz gorsze parametry niż wyżej wymienione gatunki, z doświadczenia wiemy, że drewno egzotyczne jest lepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o wykorzystanie go w łazience.

Drewno w łazience wielu osobom wciąż wydaje się ryzykownym pomysłem, jednak odpowiedni wybór i regularna pielęgnacja zapewnią łazienkę o ciekawym i oryginalnym charakterze, którą można się cieszyć przez lata.

 

Teak olejowany

teak olej

 

Teak lakierowany

teak_lakier