dąb

Co oznaczają klasy parkietu?

 30 czerwca 2017

Do tej pory najczęściej rozróżniało się trzy klasy parkietu – pierwszą, drugą i trzecią. Obecnie wciąż stosuje się podział na klasy, jednak zmieniło się nazewnictwo. Istnieje bardzo duża dowolność, dlatego producenci stosują różne nazwy m.in.: selekt, premium, natur, rustical. Czym się charakteryzują i jakie są między nimi różnice? Przy wyborze podłogi musimy wiedzieć, co oznaczają i czego możemy się po nich spodziewać. Przede wszystkim, określenia te dotyczą wyglądu elementów – barwy, usłojenia, sęków, a nie jakości czy właściwości technicznych – te cechy w każdej klasie są jednakowe.

 

Klasa I (select, premium)

Parkiet I klasy jest najstaranniej wyselekcjonowany – ma naturalną, jednostajną kolorystykę, równomierne usłojenie, dopuszczalne są niewielkie zdrowe sęki. W tej klasie nie można spotkać śladów bieli oraz pęknięć powierzchniowych.

Klasa II (natur, natural)

W klasie II barwa drewna nie jest tak jednolita, występują tu niewielkie różnice w kolorystyce (wynika to z naturalnych przebarwień drewna) oraz bardziej różnorodne usłojenie. Dopuszczalne są nieliczne, małe i zdrowe sęki. Wciąż nie może tu być fragmentów bieli.

Klasa III (rustical, rustykalna)

W tej klasie kolorystyka jest najbardziej zróżnicowana, kontrasty między barwą i usłojeniem elementów są duże. Dopuszczalne są większe jasne i ciemne sęki oraz pęknięcia. W tej klasie możliwe są niewielkie ślady bieli.

 

Należy pamiętać, że klasy parkietu dotyczą jedynie wyglądu, pod względem jakości trzecia klasa wcale nie jest gorsza od pierwszej. Proces suszenia, obróbki i przygotowania drewna dla wszystkich klas jest taki sam. Parkiet najlepiej dobrać w zależności od charakteru wnętrza jakie chcemy uzyskać. Do wnętrz w stylu rustykalnym dobrze pasować będzie drewno niższej klasy – bardziej różnorodne, z charakterem, z kolei do wnętrz eleganckich i wysublimowanych najlepszy będzie starannie wyselekcjonowany parkiet klasy pierwszej.

 

dąb retro
dąb retro

 

grab iroko
grab, iroko